Творчий проект



Літературна вітальня

на тему:
 «Постмодернізм. Знайомство з сучасною літературою»
6(10) –7(11) класи
 
Виконали:
Луцик О.М., вчитель
української мови та літератури
Кус І.Б., завідувач бібліотеки
 
Мета: познайомити учнів із новою течією української літератури –постмодернізмом, проаналізувати особливості постмодернізму в українській художній літературі останнього часу; ознайомити учнів із сучасними виданнями, фундаціями та авторами книг, сприяти глибокій та ґрунтовній підготовці старшокласників, виховувати шанобливе ставлення до творчості, заохочувати до читання сучасної літератури.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форма уроку: літературна вітальня
Обладнання: книжкова виставка сучасних авторів, ІКТ, презентації, бук-трейлери.        
“Прочитав книжки, не все сприймаю, але література – є.”  Ю.Мушкетик

Перебіг уроку:

І. Організаційний момент.
Бібліотекар: Я рада вітати вас в читальному залі нашої бібліотеки. Бо бібліотека саме  те “місце куди за водою пізнання приходять спраглі”. Це слова головної героїні роману “Гонихмарник” Дари Корній.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Оголошення теми й завдань уроку
V. Основний виклад матеріалу
1.      Слово вчителя.
Сучасний український літературний процес охоплює період від початку 1990-х років і до сьогодення.
Що передувало нинішньому літературному процесу?
Після століть жорстокого цензурного контролю наше мистецтво вперше за тривалий час розвивається в умовах повної свободи самовиявлення. Не лише в Києві, Львові, Харкові, а майже в кожному місті сучасні автори на власний розсуд і смак видають твори різноманітних жанрів. З’являються нові літературно-мистецькі і науково-гуманітарні часописи.
Ці зміни створили і нові проблеми: позбувшись зовнішніх обмежень, багато авторів виявили, на жаль, відсутність внутрішнього морально-естетичного самоконтролю, значна частина друкованої мистецької продукції художньо слаба, банальна, сіра, часом аморальна.
Поступово весь цей хаос унормовує ринковий тип контролю над літературним процесом – контроль читацького смаку (що виявляється в попиті на ту чи іншу друковану продукцію).
Після багаторічних пауз повернулася творчість багатьох письменників. Відбулося злиття письменства українського та діаспорного.
У сучасному літературному процесі співіснують представники різних мистецьких течій, шкіл, напрямків. Вирізняють три основні стильові спрямування:
- традиційне реалістичне із домінуванням неореалізму і неоромантизму;
- модерністське;
- постмодерністське з елементами неоавангардизму.
Постмодернізм – один із провідних стильових напрямків 20 століття, для якого характерні такі елементи: гра зі словом, образом, “чужим текстом”, стильовий і тематичний еклектизм (поєднання різнорідних і несумісних елементів), наскрізна іронічність.
Отже, сьогодні ми будемо говорити про сучасну українську постмодерністську літературу. Кінець 20 століття низкою дослідників культури визначається як епоха постмодернізму або постмодерну. Постмодерн – широка культурна течія, що охоплює філософію, естетику, літературу, мистецтво, гуманітарні науки.
Бібліотекар. Як ви зрозуміли ми хочемо познайомити Вас із сучасною літературою. Для себе я визначаю поняття сучасна література відповідно до віку присутніх.
Є література, яку вивчали всі присутні – це класика. Є література, яку вивчали Ви (одинадцятикласники) – це назвемо для себе – нова література. А є література, яку читаєте Ви для душі і з якою знайомлюся я – це сучасна література. То ж про неї йтиме сьогодні мова. Я її багато читала, і як сказав Ю.Мушкетик “не все сприймаю. Але література - є”. І це дуже добре.
Хто скаже, що таке “Оскар” (премія за кращий фільм). А є ще літературний Оскар - “Коронація слова”.
Це міжнародний літературний конкурс романів, п’єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей. Переможці з Македонії, Австрії, Німеччини, США, Польщі, України. Обов’язковим для всіх конкурсантів є твори  українською мовою.
Це проект сімейної пари Тетяни та Юрія Логушів. Тетяна, українка з Чернівців – медик за спеціальністю, голова правління Благодійного Фонду “Мистецька скарбниця” (2006). Юрій – німець з українським корінням. Батьки, Омелян і Катерина - активні діячі ОУН, з секретним завданням опинились у Німеччині в американській окупаційній зоні, влилися в українську діаспору. Так у Німеччині народився українець Юрій і став німцем.
Мета конкурсу: підтримка новітньої української літератури, пошук нових імен, видання найкращих романів книжками, стимулювання й підтримка сучасного літературного процесу, кіно й театру, і як наслідок – наповнення українського ринку повноправною конкурентноспроможною літературою, а кіно й театру – якісними українськими фільмами і п’єсами.
Заснований 1999 року “як проект компанії “Крафт Фудз Україна” і телеканалу 1+1”, генеральним інформаційним партнером виступає телеканал “Інтер”. Партнери конкурсу: шоколад “Корона”, телеканал “Інтер”, студія ювелірного дизайну “Гарарук”, “Мистецька скарбниця” – Міжнародний Благодійний Фонд Тетяни Логуш.
З 2012 року заснована нова премія “Золоті письменники України”, якщо наклад паперових творів перевищує 100 тисяч примірників.
Номінації: “Пісенна лірика”, “П’єси”, “Кіносценарії”, “Твори для дітей”, “Романи”.
“Коронація слова” відкрила понад 250 авторів, видано понад 100 романів таких авторів: Ірен Роздобудько,  Анна Багр’яна, Марина Гримич, Володимир Лис, Тимур Литовченко, Анна Хома, Олександр Вільчинський, Наталя Очкур, Марина Павленко, Марина Мєдникова, Олексій Волков, Андрій Кокотюха, Василь Шкляр, Люко Дашвар (видано 200 тисяч примірників), Олександр Жовна (кіносценарії), Валентин Тарасов ( п’єси), Роман Балаян та Лариса Віденко (п’єси)...
Жанри: пригодницький роман, детектив, трилер, бойовик, історичний роман, любовний роман, сімейна сага, біографічний роман, соціальна мелодрама, соціально-психологічний роман, міський молодіжний роман, фентезі, наукова фантастика, соціальна фантастика, комічний роман.
Премії: І –20 000,      ІІ –5 000,  ІІІ – 3 000, заохочувальні премії, спеціальні відзнаки. Цього року встановили нову премію “Гранд коронація –15” – для авторів, які мають наклад видань більше 200 000 примірників ( І премія – 30 000 гривень). Під цю номінацію підходить Люко Дашвар.
Отже, розпочинаємо знайомство.
1.      Дара Корній (презентація) – Процик Анна.
Бібліотекар. У Дари Корній поетична мова, вона використовує дуже багато легенд, притч.
2.      Марія Матіос (презентація) – Пахолок Василина.
Бібліотекар. Марія Матіос знає звичаї, мову, вірування, історію гуцулів, бо саме там виросла і довго жила. І тому мова її творів із своєрідним гуцульським говором і колоритом.
3.      Люко Дашвар (презентація) – Пелех Марія.
Бібліотекар. Вона удостоєна премії “Золотий письменник України” . Видано більш 200 тисяч примірників її творів. Як бачимо, вона одна із тих, яку найбільше читають у всьому світі.
4.      Світлана Талан (презентація) – Шокало Дмитро
Бібліотекар. Вона живе і до нині на Донбасі, в епіцентрі війни, і тому її твори особливо актуальні. Ми бачимо події з середини, очима донеччан.
5.      Максим Кідрук (презентація ) – Стеців Роман.
Бібліотекар. Це людина – мандрівник. І кожна подорож завершується черговим романом. Зустріч із ним нещодавно відбулася в ЦБ.
6.      Ірен Роздобудбко (презентація) – Драбик Вірсавія.
Бібліотекар. Дуже багатопланова, талановита людина, яка, до речі, зараз наша землячка. Пише твори як для дорослих, так і для дітей.
7.      Наталка Доляк (презентація) – Клуб Юля.
Бібліотекар. Описує проблеми заробітчанства. З її творів можна дізнатися, хто ми є за кордоном, чи дійсно на нас там чекають. Це ззовні все дуже гарно, а в середині - ...
8.      Поезія (презентація) – Король Орест.
Вчитель. Бесіда з дітьми про прочитані книги.
Бібліотекар. Огляд книжкової виставки.
Бук - трейлери на книги:
1.    Дара Корній “Гонихмарник”  (Фялковський В.)
2.    Марія Матіос  “Черевички Божої Матері  (Туркевич А.)
3.    Люко Дашвар “Биті є”  (Пелех М.)
4.    Дара Корній “Тому що ти є” (Процик А.)
5.    Світлана Талан “Коли ти поруч” (Бібліотекар)
Бібліотекар. Нашою метою сьогодні було познайомити вас із сучасною літературою. Маю велику надію: щось із побаченого чи почутого відкладеться у вас у пам’яті. Може, комусь ця інформація допоможе на ЗНО, а хтось згадає про неї у майбутньому. А я чекаю на нову зустріч з вами в бібліотеці

Немає коментарів:

Дописати коментар